Seeit - המקום הראשון שלך באינטרנט
 

איך להגדיל את שטחי הבניה במרכז הארץ?

22/02/2010  יעל זוהר

בשנים האחרונות מחירי הנדל"ן במדינה מאמירים למחירים חסרי תקדים. אחת הסיבות העיקריות היא מחסור בקרקעות במרכז הארץ. אך לצד הערים המרכזיות במרכז הארץ נמצאים מושבים וקיבוצים שהשטח הבנוי בהן בעל צפיפות מגורים מאוד נמוכה.
ציפוף אזורים אלו יכול לסייע בהגדלת היצע השטחים לבנייה ובדרך זו להוזלת מחירי הנדל"ן. בנוסף הציפוף יכול לסייע גם לתושבי המושבים והקיבוצים בכך שיאפשר חלוקת נטל המיסוי בצורה טובה יותר. התהליך יכול לסייע גם להתמודדות טובה יותר של המועצות האזוריות עם עלויותיהם וכך פחות מועצות תהיינה זקוקות לתמיכת המדינה.
ציפוף שטחים אלו לא ייפגע בתכנון הארצי לפיו ישמרו במרכז הארץ שטחים כריאות ירוקות.

אחד מעקרונות המושב קבע כי הנחלה (החלקה החקלאית וחלקת המגורים של המשפחה) היא יחידה אחת והיא איננה ניתנת לחלוקה. מינהל מקרקעי ישראל הקפיד לקיים עקרון זה לאורך השנים.
בעבר ההנחלות היו מקור הפרנסה העיקרי למשפחה לכן ניתנה אפשרות לבנות בית נוסף (למשפחת הבן) אשר יהיה הבן הממשיך בעבודת המשק. הבן יעבוד עם אביו, יגור עם משפחתו ויקבל את הנחלה בירושה.
אך הימים בהם משק חקלאי יכול היה לפרנס שתי משפחות חלפו וכיום גם משפחה אחת שמתפרנסת מעבודה בחקלאות נעזרת בפרנסה נוספת של בת הזוג. כלומר, בימינו המשק אינו מהווה מקור פרנסה עיקרי אלא מקום מגורים.
משפחות שחיות במשק ורוצות להעבירו בירושה לדור הבא, מתקשות לעשות זאת בגלל ההחלטה ההיסטורית שאין לחלק את המשק. החלטה זו אינה מתאימה בימים אלו ואף גורמת למריבות, עד כדי קרע, במשפחות רבות.
במינהל מקרקעי ישראל הבינו זאת והעבירו את החלטה 979 היוצרת בסיס לפיצול הנחלה. ההחלטה אושרה ונמצאת כעת בבג"צ. ההחלטה למעשה מאפשרת פיצול של יחידות דיור מתוך הנחלה בשל הצורך במגרשים לבניה במרכז הארץ. חלקות א' בנחלה, המיועדות למגורים, הן בגודל 2.5-3 דונם ולכן מאפשרות בניה של 3-4 בתים, תוך שמירה על הצביון הכפרי.
אינני נכנסת כאן לדיון על זכויות החוכרים בקרקע- על כך נאמרו דברים רבים ועוד הרבה דברים יאמרו.

בהחלטה 979 של מינהל מקרקעי ישראל צוין בפירוש כי פיצול זה יעשה רק בתנאי שקיימת תוכנית מתאר (תב"ע) תקפה בנידון, כלומר תכנית המתאימה ליישום החלטות המינהל.

לכן ישנה חשיבות רבה לכל מושב או קיבוץ לבדוק את רצון התושבים ולהכין תוכנית מתאר תואמת להחלטה שתכין את היישוב לכך שעם יישום ההחלטה חברי המושב או הקיבוץ יוכלו לנצל את הפוטנציאל.

העבר מלמד שישובים אשר השכילו להכין עצמם להחלטות המינהל וליישמם בסמוך לתאריך בה הם אושרו, הרוויחו מכך. הישובים שהקדימו שילמו סכומי כסף נמוכים בהרבה מישובים שהמתינו מספר שנים.
אין ספק שכאן מדובר בעסקת נדל"ן הנמדדת בכדאיות הכלכלית שלה. מושבים שיבינו את הערך המוסף הטמון בניצול החלטת מינהל מקרקעי ישראל ייהנו מכך.

לסיכום, בתקופה זו, כדאי לכל המושבים והקיבוצים להתקשר לבעלי מקצוע ולהתחיל בהכנת תוכנית מתאר חדשה לישוב הכרוכה בדיונים רבים.

הכותבת הינה אדריכלית ומתכננת ערים ואזורים, מתמחה במגזר הכפרי. לפרטים נוספים: www.zoarc.co.il , 052-2475552

ויקטוריה ס.יצאתי לדייט תכף אשוב...
"אז מה אתה מחפש?"
02/09/2014  ויקטוריה ס.
יעל צורקריאה בקלפים
אס מטות
09/03/2014  יעל צור
רוני יהליסיפור גן עדן מנקודת מבטו של הבורא
27/01/2014  רוני יהלי
שירות Seeitשחיתות שחיתות שחיתות
15/01/2014  שירות Seeit
אתי יוחאימהו הום סטייג'ינג
06/10/2013  אתי יוחאי
שירות Seeitתזונה נכונה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף
13/06/2013  שירות Seeit
אורי שפאןמה אפשר לעשות עם הכסף שהתפנה בזכות חוק חינוך חובה חינם מגיל 3?
24/04/2013  אורי שפאן
מוטי שפיאסטרולוגיה הודית
תחזית אסטרולוגית שבועית ע"פ האסטרולוגיה ההודית 4-10 לנובמבר
04/11/2012  מוטי שפי
הרחב רשימה
בוא לכתוב ב-SEEIT. רוצה טור משלך? אולי בלוג משלך? לפרסם מאמר? אז יש לך אפשרות...