Seeit - המקום הראשון שלך באינטרנט
 

מלכת היופי האמיתית

10/03/2010  עדי רון

אני לא אהיה הראשונה השבוע שמרימה גבה לגובה מטר וחצי מעל הקרקפת על העיתוי המוזר של תחרות מלכת היופי השבוע. דווקא יום האשה מצאו להם. העיתונים והטוקבקים היו מלאים בתגובות ודעות. מה לא פמיניסטי באשה צעירה הבוחרת במודעות לצעוד בבגד ים ולהבטיח שלום עולמי? איפה הבעיה עם בחורות יפות שגם עושות מזה קרירה? חופש הבחירה ,לא?

מי שלקח את הדיון הזה עוד יותר קדימה היה המותג "דאב", המשווק על-ידי חברת יוניליוור, שקרא דרך קבוצת דיונים בפייסבוק לנשים להציע את תמונותיהן לקמפיין החדש "מלכת היופי האמיתית". הקמפיין הונהג על ידי הסופרת ורד מוסינזון שפתחה בלוג בנושא היופי האמיתי וסחפה תגובות רבות (בעיקר של קוראות, הגברים איך שהוא בחרו להציץ מהצד).מתוך התמונות הרבות שהגיעו נבחרו כמה עשרות וקיר היופי האמיתי של ישראל נחנך בדיזנגוף סנטר ביום שני האחרון. בדיוק כשעוד בלונדינית, במשקל בלתי אפשרי , עם רגליים כואבת מעקבים לא הגיוניים חייכה למצלמה כמלכת היופי החדשה של ישראל.

דאב בחרו להשיק את הקיר במסיבה לנשים בלבד, על גג דיזינגוף סנטר היו נשים יפות, בכל הצבעים וכל המידות, בלוגריות ויפייפות מקצועיות לצד נשים שהיופי הוא פשוט חלק מהן.

שולי כרמל, מנהלת שיווק הטיפוח האישי ביוניליוור ישראל:
"השנה ראינו ביום האישה הבינלאומי, בו אף מתקיים באופן אירוני טקס מלכות היופי, הזדמנות לחדש את השיח בנושא. אנו בטוחים כי אלפי נשים מכל המגזרים יצטרפו למהלך וכי נעורר דיון אמיתי בנוגע להגדרה הסטריאוטיפית של היופי." כרמל מספרת כי הבחירה בעבודה מול דאב לא הייתה מקרית: "חברת יוניליוור, בוחרת לקוחות על פי אגנדה חברתית. לנו, הפרסומאים יש הרבה כוח תודעתי בידיים ואסור לשכוח את האחריות החברתית. דאב מקדם בשנים האחרונות את תפיסת ה"נשים אמיתיות" והיופי האמיתי, המבוססת על המסר לפיו ליופי הנשי גוונים רבים לא רק בקמפיינים נוצצים, אלא גם בסדנאות העצמה לנשים ממגזרים שונים".
אירוע השקת הקיר גרם לי לתהות, האם באמת אנחנו יכולות להשתחרר מסטיגמת היופי המקובלת? באירוע היו נשים מכל הצבעים והמידות, אבל רובנו היינו בעקבים ומהרגליים שהציצו מהשמלות, לא הייתה אף רגל לא מגולחת,קוצים, משהוא...

אפילו שהיה מדובר באירוע לנשים בלבד, עדיין היינו לבושות במה שהעולם הגברי מכתיב כיפה. אך האם זה באמת העולם הגברי? שתרים יד מי שלא שמעה אף פעם : "למה את צריכה את כל האיפור הזה? אני הכי אוהב אותך טבעי". אולי באמת כשגבר אומר את זה הוא מתכוון לזה? אולי כל האיפור והעקבים הן דרישות של נשים מנשים? הרי גם בתחרות מלכת היופי, רוב השופטים הן שופטות. אז אולי אילו אנחנו שמצרות את צעדנו בעצמו בכל צעד שאנחנו לוקחות בנעלי עקב לא הגיוניים?

מה הוא היופי האמיתי שלכן?

חברת דאב רוצה לחלק 3 ערכות למלכות יופי אמיתיות. מוזמנות לשלוח את דעתכן או קטע קצר בנושא. אחת הכותבות תקבל גם כרטיס זוגי להופעה של אשכנזי ומלול.

ומי אילו? אז זהו. שזה בדיוק האייטם הבא.

אשכנזי ומלול

בתוך כל אירועי יום האשה,שהיה פעם יום האם ואחר כך יום המשפחה ,עד שנוכס סופית לידי הנשים באשר הם, הגברים נשארים קצת זנוחים ועיתים אף נתפסים כאיוב המדכא. מרענן לפגוש את איתמר מלול ומשה אשכנזי, שמעלים עכשיו מופע סטירה ונונסנס .שני גברים שלא עושים כזה עניין גדול מהמגדר. כהוכחה חותכת לכך, אפשר להביא את מספר הפעמים במשך הראיון בהם קרא לי משה (המוכר לכם מהפרסומת לבנק הפועלים) "אחי".יום שישי בעשר בבוקר , שניהם חבולים ושרוטים מצילומים אנרגטיים לדרמה בערוץ 2 .משה,27, כבר באמצע היום ,אחרי חיסון ותספורת לכלב. איתמר,36, עוד בפיז'מה,רק שותה את הקפה הראשון של הבוקר. המצב מגדיר בבהירות את הזוגית שלהם. משה, הוא הרוח השובבה במפרשי הצמד ואיתמר, הוא הנווט ששוקל צעדים בהיגיון. הם נפגשו לפני כ5 שנים בסמינר הקיבוצים. איתמר, שף במקצועו ומנהל את הפאטסרי של ניר צוק ביפו, היה בשנה שלישית ומשה היה אז חייל משוחרר שרק הגיח לשנה א. משה הופיע בסטנד אפ באירוע ואיתמר התאהב ממבט ראשון ."תמיד חיפשתי בנאדם לעבוד איתו, ואיך שראיתי את משה ידעתי שזה זה". הזוגיות שלהם ידעה עליות ומורדות, שכללה גם שלוש דירות משותפות ברחבי תל אביב כאשר כל הכנת חביתה או התארגנות ליציאה הופכת למערכון. למשל, מערכון האבא בהופעה, בה אבא מנסה למנוע מבנו לצאת לבליינד דייט, התחיל בערב אחד בו משה היה לחוץ לצאת לפגישה ואיתמר וחברתו דה-אז החליטו למתוח אותו ולהעלים לו את המפתחות.

אשכנזי ומלול
אחרי תקופה , כבר היה להם כמות של חומר שלא תבייש את הגששים אחר עשרים שנה של הופעות, הם יצרו קשר עם אולם צוותא בתל אביב והתחילו להופיע. משה "היו הופעות טובות, קהל הגיע וצחק, אבל עדיין לא הרגשנו שלמים. היינו מגיעים עם דמויות ומאלתרים. יש לנו כימיה נהדרת, אז דברים עבדו". שתיים מהדמויות ווה וסרגי הקסימו גם את מפיקי "לילה לבן" ובמשך חודשיים, לילה לילה הגיעו איתמר ומשה והגיש את התוכנית. איתמר "פשוט נזרקנו. הגיענו לאולפן עם פאות ואביזרים, בלי תסריט, בלי תוכנית, רק עם עורך באוזניה שפעם בכמה זמן זרק הערות ועפנו על זה" משה "זאת הייתה תקופה קשה. אתה חוזר הביתה באמצע הלילה, מסטול מאדרנלין ,לא נרדם עד הבוקר ,קם בצהריים. הכל מתהפך. אבל למדנו ממנה המון. על התקשורת ביננו, על הבנה של גישה לקהל". התקופה הזאת גם הייתה תקופה של חיפוש אחרי כותב . איתמר "היה לנו בידיים יהלום, אבל לא ידענו איך ללטש אותו. באיזשהו שלב הבנו שאנחנו צריכים כותב מקצועי". משה " הסיטואציות היו חזקות אבל בהרבה מקרים הן נשענו על גימיק פיזי. הינו צריכים ללמוד לבנות סיפור". אחרי דייטים רבים עם קומיקאים וכותבים נוצר החיבור עם רן לוי (שכותב את הסטנד אפ לישראל קטורזה) .איתמר "הוא הגיע להופעה שלנו ונתן את הערה שהינו צריכים לשמוע, שצריך לפנצץ את המערכונים. אנחנו חיים בתרבות מהירה, לקהל היום אין סבלנות לסיפורים ובנייה של עלילה. קהל צריך שורת מחץ כל שלושים שניות". הסתבר שהעבודה הקשה וחיפושים השתלמו בסוף. כיום הם גאים לספר שהם עובדים היטב עם כל קהל . משה "הייתה לנו שבוע שעבר הופעה בפני קהל של הסתדרות המורים בקרית גת, שזה הכי רחוק מהחיים שלנו. והם נפלו מצחוק. גם בקטעים הפחות עדינים". כמה מדבר על "הקטעים הפחות עדינים" הוא מתכוון למערכונים בנושאים טראגיים, אלימות במשפחה, גזענות, ואזכורי שואה. הומור שחור? איתמר "אנחנו לא חושבים על מושגים כאלו. ההומור שלנו בא מהחיים, רואים משהו ומביאים אותו לבמה. הרבה מהמערכונים שלנו מגיעים מהר לטונים גבוהים כי ככה אנחנו רואים את הסביבה שלנו מתנהלת". משה "נגיד, סרגי וווה , הם רוסים ערסים. עומדים בסלקציה למועדון, שומעים מזרחית ויש אנשים כאלו. גדלתי בעכו, והיו שם הרבה עולים ככה שאתה רואה את זה שההשתלבות שלהם בחברה, ההפיכה לישראלים, עוברת דרך התנהגויות מוקצנות שלנו כישראלים. העולים האלו הם העיניים הזרות ששמה לנו, הצברים ,את המראה הכי אמינה".

המופע של אשכנזי ומלול מכיל גם רמזים מאוד לא דקים להומוסקסואלית . הם רוקדים צמוד, מעבירים ידיים זה על ישבנו של זה ואפילו מתנשקים. מאיפה זה הגיע? איתמר: "אנחנו מסירים כל אחריות מהעניין, זאת הייתה עבודה של הכותב והבמאי שלנו , רן לוי. המופע קורה בחלקו מאחורי הקלעים של שני שחקנים והיינו חייבים פאנצים שיעבירו את הסיפור מהבמה אל מאחורי הקלעים, אז רן בא עם הרעיון הזה".

מסתבר שמה שכל כך פשוט לבמאי להציע ולשחקנים להסכים , הרבה פחות קל לביצוע. משה "אתה אומר לעצמך, אני שחקן מקצועי, איתמר ואני מכירים אחד את השני בכל סיטואציה אפשרית, אז בסדר. אני אתנשק איתו. מה כבר יכול להיות?. אבל בחזרות כל הזמן מצאנו איך להתחמק מלעבוד על הקטע הזה. עד שכמה חזרות לפני ההופעה אמרנו על החיים ועל המוות והתנשקנו". איתמר "ושנינו מאוד שמחים כשהקטע נגמר ועוברים למערכון הבא".

לאמהות של איתמר ומשה אין מה לדאוג, כי לפני חודש הם פירקו את דירה הזוגיות האחרונה שלהם ועברו כל אחד (לחוד, לשם שינוי...)לחיות עם חברה.

משה "זה הגיע בזמן טוב מבחינת העבודה שלנו. המופע כבר עומד. יש לנו כבר כל כך הרבה חומר שאפילו צריך לחתוך כמה קטעים החוצה מההופעה. אנחנו כבר לא צריכים לעבוד על מערכונים מבוקר ועד ערב".

ההופעה הקרובה של אשכנזי ומלול- 16.3 צוותא 2, תל אביב

ויקטוריה ס.יצאתי לדייט תכף אשוב...
"אז מה אתה מחפש?"
02/09/2014  ויקטוריה ס.
יעל צורקריאה בקלפים
אס מטות
09/03/2014  יעל צור
רוני יהליסיפור גן עדן מנקודת מבטו של הבורא
27/01/2014  רוני יהלי
שירות Seeitשחיתות שחיתות שחיתות
15/01/2014  שירות Seeit
אתי יוחאימהו הום סטייג'ינג
06/10/2013  אתי יוחאי
שירות Seeitתזונה נכונה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף
13/06/2013  שירות Seeit
אורי שפאןמה אפשר לעשות עם הכסף שהתפנה בזכות חוק חינוך חובה חינם מגיל 3?
24/04/2013  אורי שפאן
מוטי שפיאסטרולוגיה הודית
תחזית אסטרולוגית שבועית ע"פ האסטרולוגיה ההודית 4-10 לנובמבר
04/11/2012  מוטי שפי
הרחב רשימה
בוא לכתוב ב-SEEIT. רוצה טור משלך? אולי בלוג משלך? לפרסם מאמר? אז יש לך אפשרות...
 תרבות יום ד'
  17/03/2010