Seeit - המקום הראשון שלך באינטרנט
 

אהבה, או פחד? מאיפה אנחנו באים אל החיים שלנו?

26/10/2010  סיגלית בן חור

הנה קטע שמישהו כתב לי השבוע:
"כשהדחף הזה מגיע, זה הזמן להשתמש בו. אנשים שהולכים אחר התשוקה שלהם הם אנשים מאושרים שמוצאים את ייעודם בחיים. הם יעשו את מה שהם עושים בכל מצב ועד לרגע האחרון, מפני שעבורם זה לא רק עיסוק, זאת שליחות, הם מרגישים את הדחף הזה, את הגלים הפנימיים שבאים אל תוך הלב שלהם ודוחפים אותם קדימה ליצור ולתת מהכישרון שלהם, פשוט לבטא את היצירתיות שלהם דרך התשוקה לעשייה. גם אני למדתי, להיות סבלני ולהמתין לתשוקה, זאת הדרך הקלה ביותר להתקדם. כשאת עושה דברים בניוטרל, כשאין לך באמת חשק ותשוקה לדבר, את מתאמצת לשווא. אף אדם אינו יכול להתמיד בעשייה ללא תשוקה, ככל שהוא יעשה זאת, הוא יתנתק מעצמו, מהלב שלו, מההוויה שלו ויהפוך למעין רובוט שעושה דברים בצורה מתוכנתת ושגרתית. אי אפשר לעלות לגבהים ללא תשוקה". (שלומי).

לא יכולה לערוב על האותנטיות של מה שהוא כתב, האם באמת הוא עומד מאחורי המילים, האם הן שלו, ובאיזה הקשר הוא שלח לי את הקטע הזה, אבל דבר אחד בטוח. המילים האלו חזקות.

כשאנחנו עושים משהו בחיים, או יותר נכון רוצים לעשות משהו בחיים, קורה לפעמים שמשום מה אנחנו לא מצליחים להגשים את זה, מכל מיני סיבות. או שאנחנו פוחדים מההשלכות של זה, או שאנחנו לא מספיק מאמינים בעצמנו ובכוחנו להיות ולעשות דברים שאנחנו אוהבים. אנחנו אומרים לעצמינו "אני רוצה אבל... וזה בעיה..." וכל מיני תירוצים שונים או משונים למה אנחנו לא עושים מה שאנחנו רוצים. ובכך למעשה, רואים חצי הכוס הריקה. מה שאנחנו לא לוקחים בחשבון, שאם נהיה בעשייה של דבר שאנחנו אוהבים, אין מצב שלא נצליח בו. אולי זה ייקח יותר או פחות זמן, אבל אנחנו נצליח בזה פשוט בגלל שאנחנו עושים את זה באהבה.

מהו הקו שאמור להנחות אותנו באמת? הקו שאמור להנחות אותנו, הוא נקודת המוצא שלנו. קחו למשל דוגמא, לאיש ואישה, הנמצאים במערכת יחסים לא טובה. ונניח שהם הלכו לייעוץ זוגי, ובסוף התהליך המטפל קבע שלדעתו אין להם דרך לגשר על הפערים. עכשיו הזוג נשאר ביחד. למה? שאלה מצוינת. האם הזוג נשאר יחד מפחד "מה יהיה אם אני אצא מפה"? או בגלל שהם אוהבים אחד את השני?
למעשה, יש פה בחירה בין שתי אלטרנטיבות ברורות. להישאר מפחד, או להישאר מאהבה. כל אחד מבני הזוג, צריך לשאול את עצמו: "האם אני אוהב מספיק כדי להישאר, כדי להלחם על האהבה הזו"? או לחלופין, "האם אני נשאר פה, לא בגלל שיש אהבה, כי אין אהבה, אלא - בגלל שאני פוחד ממה יהיה, מהאלטרנטיבה – להיות גרוש, לבד, להתחיל מחדש לחפש אהבה"?

אני לא באה לעודד אנשים להתגרש. אבל יש מערכות יחסים שבאמת נידונו לכישלון. יש מערכות כאלו וזאת לאחר שמוצו כל דרכי הטיפול הזוגי, שאני באופן אישי חושבת שהם חיוניים מאוד מאוד לפני שמחליטים להתגרש, כי הטיפולים האלו באמת יכולים לשנות חיים. במצב כזה, אם כל אחד מבני הזוג, מוצא שהוא שם מפחד, עליו להתגבר על הפחד ולצאת לדרך חדשה. נכון שזה מפחיד, אבל האלטרנטיבה להישאר ביחסים ללא מוצא, עשויה להיות קטלנית (עד כדי פיתוח מחלות). אני מכירה באופן אישי, זוג, שמתוך 15 שנים שהם חיו ביחד, 10 שנים הם היו בטיפול זוגי. במהלך 10 השנים בללו, הגבר חלה בסרטן מספר פעמים (לא עלינו), ואף הצליח להחלים. את החבר אגב, שאלתי השבוע, "האם אתה מאמין, שהמחלות שלך באו אליך בגלל הנישואים שלך עם האישה הזו שהקשר שלך איתה הרעיל אותך"?. התשובה שלו הייתה חד משמעית. כן!!! הוא לא היסס לרגע, והוא אמר שזה ברור לו מאליו. היום אגב, שלוש שנים אחרי שהתגרשו, הוא בזוגיות חדשה, ומאוד מאוד מאושר. זה מקרה מובהק לכך שנעשה הכל, ועדיין זה נידון לכישלון.

בנימה קצת יותר חיובית אתן דוגמא נוספת. אם אדם עובד בהיי טק, והוא רוצה להסב את מקצועו לשף. ונניח שאותו אדם, כל הזמן מבשל לכולם, וכולם מתים על האוכל שלו, וכשהוא במטבח הוא נהיה סופרמן, ובעבודה הוא קצת, ומדמיין כל היום מה יבשל היום לחברים. מצד שני, בעבודה שלו, יש לו תנאים, משכורת, חברים טובים, מסגרת, אבל אין לו סיפוק אמיתי מהעשייה שלו, זה מכבה אותו. נניח שהוא מגלגל בראשו את המחשבה לעזוב, ולעסוק בדבר שאהבה נפשו, אבל כל פעם הוא עוצר את עצמו בגלל הדברים שכביכול כן מתגמלים בעבודה. מה יעשה אז? שוב, עליו לשאול את עצמו: האם אני נשאר פה מאהבה או מפחד? מפחד מה יהיה אם אחליט לעסוק בדבר שאני אוהב, ולעזור את העבודה? או שאני נשאר בעבודה כי אני אוהב אותה? התשובה שהוא ייתן לעצמו, היא זו שתנחה אותו, לגבי הצעד הבא שלו.... אם יחליט שהוא אוהב את העבודה עצמה, תמיד יוכל לעסוק בבישול בזמנו החופשי...

  • סיגלית בן חור - מאמנת אישית ועיתונאית

ויקטוריה ס.יצאתי לדייט תכף אשוב...
"אז מה אתה מחפש?"
02/09/2014  ויקטוריה ס.
יעל צורקריאה בקלפים
אס מטות
09/03/2014  יעל צור
רוני יהליסיפור גן עדן מנקודת מבטו של הבורא
27/01/2014  רוני יהלי
שירות Seeitשחיתות שחיתות שחיתות
15/01/2014  שירות Seeit
אתי יוחאימהו הום סטייג'ינג
06/10/2013  אתי יוחאי
שירות Seeitתזונה נכונה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף
13/06/2013  שירות Seeit
אורי שפאןמה אפשר לעשות עם הכסף שהתפנה בזכות חוק חינוך חובה חינם מגיל 3?
24/04/2013  אורי שפאן
מוטי שפיאסטרולוגיה הודית
תחזית אסטרולוגית שבועית ע"פ האסטרולוגיה ההודית 4-10 לנובמבר
04/11/2012  מוטי שפי
הרחב רשימה
בוא לכתוב ב-SEEIT. רוצה טור משלך? אולי בלוג משלך? לפרסם מאמר? אז יש לך אפשרות...